معرفی دوربین آری الکسا

معرفی دوربین آری الکسا

کمپانی «آری» (ARRI) یکی از قدیمی‌ترین کمپانی‌های تولید دوربین‌های فیلمبرداری است، که با توجه به پیشگام بودنش در بکاربردن فناوری‌های جدید و همچنین کیفیت بالای غیرقابل مقایسه آن با برندهای دیگر این صنعت، به جرات می‌توان گفت که بزرگ‌ترین نام در عرصه دوربین‌های فیلمبرداری است.

بسیاری از شاهکارهای تاریخ سینما با دوربین‌های آری (ARRI) ساخته شدند و برای بسیاری از سینماگران، آری یادآور خاطرات جاودانه آنهاست. پس از ورود تکنولوژی دیجیتال به سینما و رواج فیلمسازی به روش دیجیتال، آری نیز وارد این حوزه شده و به تولید دوربین‌های فیلم‌برداری دیجیتال پرداخت.

یکی از مرام‌های کاری‌ که آری را از دیگر برندها متمایز می‌کند، تولید دوربین دیجیتال در مختصات دوربین‌های نگاتیو است. آری در تمام دوربین‌های خود، سعی دارد تمام خصوصیات دوربین‌های نگاتیو را وارد دوربین دیجیتال کند.

پس از چند تجربه موفق از سری دوربین‌های الکسا(Alexa)، مدل جدید آری، برای پر کردن جای دوربین‌های نگاتیو ۶۵ میلیمتری رونمایی شد. 

آری دوربین‌های خود را منطبق بر مختصات دوربین‌های نگاتیو می‌سازد. آخرین مدل آری پیش از این مدل، یعنی الکسا ایکس تی، سنسوری ۳۵ میلیمتری با اندازه مشابه نگاتیوهای ۳۵ میلیمتری داشت. آری برای جایگزینی دوربین‌های نگاتیو ۶۵ میلیمتری، الکسا ۶۵ را ساخته است. نگاتیوهای ۶۵ میلیمتری، با توجه به کیفیت بالا و قابلیت بزرگ‌نمایی زیاد و همچنین عریض بودن نسبت تصویر، برای پروژه‌های عظیم و پروداکشن‌های بزرگ استفاده می‌شدند. با وجود استفاده کمتر از دوربین‌های نگاتیو در سال‌های اخیر، به دلیل نبود جایگزین دیجیتال مناسب برای دوربین‌های ۶۵ میلی‌متری، پروژه‌هایی که نیازمند خصوصیات ۶۵ میلی‌متری بودند، همچنان از دوربین‌های نگاتیو استفاده می‌کردند. معروف‌ترین نمونه‌ای که می‌توان از اینگونه فیلم‌ها نام برد، «جاذبه» ساخته «آلفونسو کوران» بود که توانست در اسکار ۲۰۱۳، ۷ جایزه از جمله بهترین فیلمبرداری را از آن خود کند.